İçeriğe geç

Backorder Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Kategori: Nedir

Backorder Nedir Nasıl Yapılır
Backorder Nedir Nasıl Yapılır

 

Erken kayıt imkanı olarak adlandırabiliriz. ICANN tarafından onaylı registrar kuruluşlarının (domain satan firmalar) Expired tarihi yaklaşmış, PendingDelete süresü İçerisinde backorder’a girmiş olan müşteriler adına (teklif veren) domainleri yakalamasına backorder diyebiliriz.
Bir başka deyiş ile düşecek domainler’in belirli kuruluşlar aracılığı ile adımıza reglenmesidir backorder. Genelde dropcatch gibi büyük firmalar salise ile düşen domainleri aldıklarından yani backorderlediklerinden dolayı bir çok domaini düşer düşmez almak hayal olur 🙂

Bu süreçte farklı backorder yapan firmalar da vardır örneğin; goddady, natro, yöncü gibi firmalar üzerinden backorder yapabiliyorsunuz ancak açıkca kouşmak gerekirse oda biraz imkansız zira sizile aynı şekilde 5 kişinin birden aynı firmadan düşecek bir domaini backorderlediğinizi düşünürseniz bu işlemi yapan firmaya yarar yani o 5 kişi içinden teklif usulü işlem sağlanır. Diyelim ki normalde 50 tl ödeyerek alabileceğiniz domain için yöncü firmasına sizin için backorder yapsın diye 110 tl verdiniz, sizin gibi 5 kişi daha verdi. O 5 kişi arasında bir teklif usulü satış hazırlanır ve muhtemelen bir dünya para vermek zorunda kalırsınız. Aslınnda dropcatch ve diğer firmalarda aynı yöntemi yapıyor.

Size tavsiyem düşecek domainlerin whois ve diğer bilgilerini sorgularken veya analiz ederken, name, isimtescil, godaddy v.s gibi firmaları kullanmayın zira rivayete göre bu firmalar sizin sorgulamasını yaptığınız domainleri beğenirse kendileri regliyorlarmış yani alıyorlarmış. Geçen gün yaşadığım bir olaydan örnek vermek isterim; isimtescil sitesi üzerinden düşecek olan bir domaini hızlıca almak istediğimden sisteme 50 tl bakiye yükledim ve biraz daha bakiyem vardı. 365haber.com du almak istediğim domain ve akşam saat 21:00 da başladım sorgulamasını yapmaya o kadar emindin ki alacağımdan zira dropcatch domaini boşa düşürmüş yani zaten vazgeçmişler domainden ve tekrar alacaklarını zerre düşünmüyorum genelde, neyse aynen öylede oldu domain 22:45 civarı boşa düştü ve isimtescil üzerinden almak istediğimde hızlı olmama rağmen sistem defalarca beni uğraştırdı mesela 50 küdür tl olan bakiyemi 0a çektiler ve tekrar ödeme yapmamı istedi sistem o esnada kartımda başka param yoktu ve yaklaşık 1-1 buçuk dakika kadar domain boştayd sonrasında DYNADOT üzerinden bir başkası aldı yani ben avucumu yaladım 😀 O nedenle domainleri sorgularken, analiz ederken v.s çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Son olarak düşecek domain çok kaliteliyse ve her hangi birisi düşürecekse boşa emek harcamayın zira; dropcatch veya türevleri salisesinde alacak 😀

2 Yorum

 1. Muhammed
  Muhammed

  firmaların backorder fiyatlarının analizi var mı elinde? acaba ne kadar fiyatlara yapıyorlar ve backorder için yabancı firmalar mı yoksa türk firmalar mı? güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık.

  30 Ocak 2020
  |Cevapla
  • admin
   admin

   Selamlar backorder fiyatlarını tam bilemiyorum ancak türk firmalardan ziyade yabancı firmaları kullanmanı öneririm.

   30 Ocak 2020
   |Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir