İçeriğe geç

Domain Pazarı Nedir?

Kategori: Nedir

Domain Pazarı adındanda anlaşılacağı gibi domain alıp satma yoludur. Domain avcıları daha önceden aldıkları domaninleri veya para edeceğine inandığı yeni domainleri alarak pazarda satışını sağlamaktadırlar. Bir çok kişi bu yolla evini geçindirir. Domain olayı bazen şans bazen ise projeye dayalıdır. Kimi zaman şansımız yaver gider ve keyword domaini boşta bulabilir kimi zamanda düştüğü an regleyebiliriz.

Domain avcıları genelde kıymetli gördükleri domainleri reglediklerinde milli piyangodan ödül kazanmışcasına mutlu olurlar. Aslında domain pazarı öyle hiçte küçümsenecek bir pzar değildir kimi zaman 50 tlye de domain satılmakta kimi zaman milyonlarca dolara da satılmaktadır. Bunun örneğini çok kez gördük.

Buna örnek vermek gerekirsem; 2011’de UcakBileti.com 250 bin dolara satıldı. O günün dolar kuruna göre 410 bin TL gibi bir tutar yapıyor. 

Yine farklı bir örnek; 2017 yılında MNG Holding, MNG.com’u 500 bin TL’ye satın aldı!

Yani anlayacağınız üzere bu pazar şans sizden yana olduğunda sizi ihya edebilecek bir pazardır. Yeter ki doğru alan adı yani domaini elinizde bulundurun. Geçen gün r10 üzerinde takılırken bir üyenin şansa saglik.co yu boş görüp hemen aldığını görmüştüm. Evet aslında domain uzantıları konusunda hepimizde bir ön yargı var .com veya .net dışındakilere değersiz olarak baksak da bu doğru bir yaklaşım değil yine buna bir örnek vermek gerekirse yakala.co fırsat siteside ülkemizde fırsat sitelerinin öncüsüdür. Eğer sizde uslu birer domain avcısı olursanız belki güzel bir domain bile yakalayabilrsiniz 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir